Dnevnik online 04.02.2005.
Krivi su političari i mi što smo ih pustili
Na pitanje «Da li sam i ja odgovoran?», na tribini u «Paradizu», povodom završetka TV serijala «Restart», u koprodukciji TV kuće «UrbaNS» i britanske produkcije «Smith & Watson», odgovarali su mladi koji su učestvovali u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije. Srđan Šljaković iz Vukovara, Vladimir Gojanović i Ivo Petrić iz Šibenika, Aleksandar Dragišić iz Beograda, Miloš Gagić, Srba Gajicki i Miroslav Tomašik iz Novog Sada i Arijentin Abduli iz Prištine pričali su o svojim motivima za odlazak uz rat, da li se osjećaju izmanipulisanim i odgovornim. U rat su otišli ili «čistim srcem» u odbranu svojih naroda kao Dragišić Goljanović i Petrić, jer su osećali odgovornost prema svojoj državi kao Gajicki, ili ih je rat zatekao na odsluženju vojnog roka kao Gagića i Tmašika. Slažu se da su im motivi svima bili čisto patriotski, a ne politički. «Iz Vukovara sam se odselio pre rata, te me je zatekao u Dubrovniku. U rat sam se dobrovoljno prijavio sa šesnaest godina. Prijavio sam se, jer sam takav, kada me neko napadne ja se branim, a tog 1. oktobra 1991. godine u 5.20 časova, probudila me je granata koja je pala pored moje kuće. Tada sam prvi put i čuo granatu-objasnio je Srđan Šljaković koji se 1998. godine se u Vukovar vratio 1998. godine.
Arijentina Abdulija je u rat na Kosovo došao i Londona, u kom je boravio kao politički izbeglica. Bio je u prvom od devet autobusa koji su se, samo iz Londona , uputili na Kosovo. Kako je rekao, veći broja Albanaca koji su učestvovali u ratu došao je iz inostranstva.
Na pitanje da li se osećaju izmanipulisani uglavnom su se složili da je rat bio politička, a onda i medijska manipulacija, za koju najveću odgovornost snose tadašnji predsednici. Vladimir Gojanović, koji pripada Udruzi razvojačenih Hrvatskih branitelja, rekao je da je njegova udruga jedina koja je za rat optužuje pokojnog predsednika Hrvatske Franju Tuđmana i jedina direktno sarađuje sa Haaškim tribunalom. Smatra da političari moraju odgovarati i da bi Haaški tribunal morao bolje raditi svoj posao. Ipak, Srba Gajicki ne misli da su samo političari krivi.
«Ne bih ja toliko krivio političare. Mislim da je više zakazala generacija naših roditelja koja je trebalo da nas zaustavi i da stanu iza nas, a ne da nas guraju u rat, da gine naša mladost- mišljenja je Gajicki. Miloš Gagić iz Novog Sada, koga je rat zatekao na služenju vojnog roka u Hrvatskoj, odgovornost ne oseća kao vojnik, jer kako je rekao, «na svu sreću» nije video krv i stradanja, niti je ispalio metak. Oseća se odgovornim, kao što bi trebalo svi, zbog toga što rat nismo zaustavili na vrema. «Postoji odgovornost i nemih promatrača, svih nas, sem dece, koji nismo prepoznali političke manipulacije, koji smo se skrivali u velikim grupama i mislili da se to nas ne tiče. A, ticalo nas se. Najveća odgovornost je na političarima, a naša je ta što smo ih pustili- istakao je Gojanović.
Na kraju tribine, bivši ratnici su odgovarali na malobrojna pitanja iz publike. Jedno od pitanja bilo je da li bi svojoj deci dopustili da se ožene ili udaju za nekoga ko je druge nacionalnosti. Svi su se složili da bi, lil makar da im ne bi mogli zabraniti. Naj ubedljiviji je bio Šijaković, koji je na ovo pitanje odgovorio jednostavno. On se nedavno oženio Srpkinjom.
Jedan od projekata serijala «Restart» bio je i susret mladog Novosađanina Miroslava Tomašika koji je kao vojnik učestvovao u ratu na Kosovu sa Arijentinom Abdulijem u Prištini. Proveli su neko vreme zajedno, razmenili iskustva i viđenja rata na Kosovu. Za Miroslava je povratak u Prištinu, kako je objasnio, bio poput autoregresije i suočavanja sa sopstvenim demonima.
Kao zaključak tribine, mogla bi se izdvojiti opaska Vladimira Gojanovića iz Šibenika da mladi ljudi moraju da shvate šta je politička manipulacija i da ne smeju da dozvole da joj podlegnu i budu izmanipulisani.
Serijal Restart», od osam epizoda, biće prikazivan na nacionalnoj televiziji.