Članci
Karlovački list 11.10.2004.
4.8.2008. 10:25:49

Prošlotjedna tribina « Istinom u budućnost», protekla prilično nezapaženo
Projekt stvaranja mirnodopskog dijaloga zaraćenih strana
Borcima je danas najvažnije da se okupe kako bi putem iskrenog dijaloga ukazali na opasnosti rata , njegovu besmislenost , ali i na činjenicu da se takova događanja više nikada ne ponove.

Pokretači ideje o mirnodopskom dijalogu svih vojski iz nedavnih ratova na Balkanu

KARLOVAC- Prilićno nezapaženo prošlog je tjedna u Gradskoj knjižnici « Ivan Goran Kovačić održan okrugli stol i javna tribina pod nazivom
« Istinom u budućnost».
Javnost očito nije imala dovoljno informacija o tome što je predmet tribine i okruglog stola , tako da je prostorija u knjižnici zjapila poluprazna . Nitko nije znao da se radi o projektu stvaranja mirnodopskog dijaloga između boraca koji su sudjelovali u ratovima na Balkanu minulih godina.
Isto je tako javnost ostala neupućena u spoznaju da bi u takvom dijalogu trebali učestvovati predstavnici Hrvatske vojske , zajedno sa borcima iz Srbije i Crne Gore , Bosne i Hercegovine , a vjerojatno i predstavnici vojnika albanske nacionalnosti. Za neke je ovo očito suluda ideja jer oni drže kako su ratne rane još prilično «svježe « mržnja još nije utihnula , a sjećanja na nestale i poginule nisu ni izdaleka izbljedila.
Tako sigurno nisu razmišljali predstavnici Hrvatske udruge razvojačenih branitelja iz Šibenika koji su ovakvu ideju prihvatili i ponudili je ostalim udrugama hrvatskih branitelja.
Predsjednik udruge Vladimir Gojanović i tajnik Ivica Petrić nisu se niti jednog trena dvoumili oko toga što učiniti i da li prihvatiti izazov mirnodopskog dijaloga . ministarstvo , obitelji , branitelja i međugeneracijske solidarnosti , gdje su njih dvojica poslali službeni dopis o projektu i zatražili potporu, još nije odgovorilo , a šutnja će zasigurno potrajati još neko vrijeme.
Borci se ne kane ispričavati jedni drugima kao što su to učinili predsjednici država . Isprike za ratna događanja tijekom devedesetih godina su nepotrebne jer smo svi bili vojnici koji su radili što su nadređeni zapovijedali, rekli su na skupu.
Oni su također svjesni da se ratna mašinerija mogla zaustaviti još 1991. godine te da do ratova nije ni trebalo doći .Njima je danas najvažnije da se okupe kako bi putem iskrenog dijaloga ukazali na opasnosti rata , njegovu besmislenost , ali i na činjenicu da se takova događanja više nikada ne ponove.
Predstavnici boraca s područja Balkana već su se sastali u Sarajevu i dogovorili faze mirnodopskog dijaloga i razumijevanja između nekada zaraćenih strana . Prema njihovim zamislima , najprije bi se sastali predstavnici udruga boraca. Oni bi trebali zauzeti stav o cjelovitoj Bosni i Hercegovini te o tome da se rat više ne smije ponoviti.
Nakon njih okupili bi se stručnjaci potom i roditelji poginulih iz ratova na Balkanu . Oni bi se zajedno uputili na mjesta masovnih grobnica kako bi dali počast žrtvama .
U predzadnjoj fazi inicijatori mirnodopskog dijaloga svih boraca pokušat će , putem raznih tribina i skupova upoznati javnost svih zemalja s područja Balkana o isto temi , rečeno je na okruglom stolu.
Zadnja je faza snimanje dokumentarnog filma o ratnim zbivanjima iz devedesetih godina u kojem bi svi učestvovali i koji bi pokušao doprijeti do istine o ratovima na Balkanu iz nedavne prošlosti.

Ž. Vesić

Inicijatori dijaloga potez ne smatraju preuranjenim

Ideja o dijalogu svih boraca s područja nekadašnje Jugoslavije koji su se borili na raznim stranama tijekom devedesetih godina prošlog stoljeća , prilično je smjela.
Hrvatski branitelji Gojanović i Petrić , inicijatori dijaloga s ostalim borcima , to nisu željeli priznati.
Potez na koji su se odlučili ne smatraju nekom pretjeranom hrabrošću , a drže kako cijeli projekt nije preuranjen. Na pitanje je li do sada imao bilo kakvih neugodnosti u rodnom Šibeniku , Vladimir Gojanović odgovara negativno .
- Nisam imao nikakvih problema , nije bilo nikakvih prijetnji ili tome slično . nakon što je udruga krenula u ovaj projekt , osjećam da mi se sve više ljudi obraća u Šibeniku. Isto tako primjećujem da to rade iskreno , pa nam je to dodatni motiv da krenemo dalje , misli Gojanović.

Borci poslužili kao «dežurni krivci»

Bio sam šest godina u hrvatskom zatvoru , priča branitelj Ivica Petrić i dodaje kako je nepravdu zaradio nakon što je Hrvatska vojska započela akciju čišćenja šibenskog zaleđa nakon vojno – redarstvene akcije Oluja.
Netko je smatra Petrić , trebao odgovarati za sva nedjela koja su počinjena , a on i još nekoliko boraca poslužili su kao « dežurni krivci» . Upravo je Petrić rekao , kako se borci nemaju što ispričavati jedni drugima , a o projektu mirnodopskog dijaloga izrekao je svaku pohvalu.

   
  Verzija za Ispis povratak
 

 
Copyright (c) HURBDR - Hrvatska Udruga Razvojačenih Branitelja Domovinskog Rata