Članci
Podgorica - Crnogorski tekst konferencije 12.10.2005.
16.9.2008. 10:00:08

UDRUŽENJE BORACA RATOVA OD 1990.godine CRNE GORE

KONFERENCIJA ZA NOVINARE
Gospodo novinari, kao što je u pozivu naznačeno, cilj ove konferencije je predstavljanje projekta Udruženja boraca ratova od 1990. godine Crne Gore, pod nazivom »Saniranje posljedica proteklih ratnih dešavanja«, kojim je Udruženje konkurisalo na raspisani i ovih dana realizovani konkursu za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za 2005. godinu. Ocjenjujem izuzetno značajnim što to činim zajedno sa predstavnicima boraca iz Hrvatske protiv kojih smo početkom devedesetih ratovali na hercegovačko-dubrovačkom ratištu, a danas mogu da kažem da mi je zadovoljstvo da vam predstavim gospodu Vladimira Gojanovića i Ivicu Perića, predsjednika i sekretara Hrvatske udruge razvojačenih branitelja domovinskog rata sa sjedištem u Šibeniku. Projekat koji predstavljamo obuhvata dvije teme, odnosno dijela povezanog sadržaja sa podnaslovima: »Ratni veterani i posttraumatski stresni poremećaj« i »Istinom u budućnost«.

Prvi dio projekta, koji je uvod u širi regionalni projekat od velikog značaja za Udruženje i Crnu Goru, a koji ćemo uskoro predstaviti, bavi se posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP) kod ratnih veterana i, u vezi sa tim, stvaranjem uslova za pružanje adekvatne pomoći oboljelim crnogorskim ratnim veteranima. Kroz organizaciju radnih sastanaka, predavanja, okruglih stolova, stručnih seminara, otvaranje specijalističkih centara i pružanje novčane pomoći oboljelim ratnim veteranima, planirano je da se ovaj dio projekta realizuje uz pomoć nevladinih organizacija, ministarstava za pitanja zdravlja i socijalnog staranja, te drugih institucija i pojedinaca koji se bave zaštitom mentalnog zdravlja.

Ratovi sa pratećim pogibijama, zločinima, mučenjima, samrtnim strahom i mržnjom imaju kod ratnih veterana za posljedicu javljanje bolesti pod nazivom PTSP ili »vijetnamski sindrom«. Manifestuje se kroz dugoročne psihičke smetnje i nepredvidive reakcije ratnih veterana i civila koji su prošli ratne strahote. Ratni veterani opterećeni PTSP-om vide sebe kao žrtve i zbog osjećaja krivice, straha i nerazumijevanja, okreću se od porodice i traže svoje ratne drugove. Osjećaj neshvaćenosti od porodice prelazi u osjećaj odbačenosti što dovode do velikih individualnih drama i razaranja porodica jer ratni veterani koji žive sa traumama ponašaju se često nasilnički, izvršavaju krivična djela i pristupaju bandama kriminalaca i paravojnim sastavima.

Polazeći od činjenice da ratovi 1991/99. godine imaju u Crnoj Gori za posljedicu nekoliko desetina hiljada istraumatizovanih građana-vojnih obveznika bivše JNA i VJ, te da u Crnoj Gori nema organizovanog pristupa PTSP-u, cilj Udruženja je da se kroz realizaciju ovog dijela projekta animira crnogorsko društvo da se suoči sa ovim problemom i stvore uslovi za očuvanje i unapređenje mentalnog zdravlja ratnih veterana.

Drugi dio projekta, kroz različite oblike rada u koji su uključeni ratni veterani, porodice palih boraca, stručnjaci raznih profila, državni organi i građani, bavi se individualnim i kolektivnim suočavanjem ratnih veterana sa prošlošću. Namjera je da se ovaj dio projekta realizuje takođe u sklopu šireg projekta, u saradnji sa udruženjima ratnih veterana iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, čiji su predstavnici početkom 2004 godine, ušli u zajednički projekat pod nazivom »Istinom u budućnost«. Plod radnih sastanaka u Herceg Novom, Sarajevu i Beogradu je uspostavljanje međusobnog povjerenja i pripremljen tekst sporazuma o međusobnoj saradnji, koji je planirano da se potpiše do kraja ovog mjeseca u Podgorici, a koji će biti osnova budućeg zajedničkog djelovanja na izgradnji trajnog mira u regionu.

Polazeći od činjenice da su se predstavnici pomenutih udruženja složili da su protekli ratni sukobi porazni po sve njih i da je uzroke i posljedice tih sukoba potrebno objektivno i ljudski sagledati, Udruženje je kao osnovni cilj ovog dijela projekta naznačilo edukaciju ratnih veterana da kroz suočavanje sa istinom o proteklim ratovima doprinesu izgradnji povjerenja, tolerancije, trajnog mira i saradnje među građanima i državama sa ratom zahvaćenih područja.

Nažalost ovaj projekat, i pored značaja problematike koju tretira i preporuke crnogorskog Ministarstva rada i socijalnog staranja i Centra za traumu iz Novog Sada, odbila je skupštinaska komisija za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama uz ciničnu konstataciju »da potreba za realizacijom projekta nije dovoljno jasna«. Time je realizacija projekta i učešće Udruženja u šire projekte sa istom tematikom u potpunosti dovedena u pitanje.

Na kraju, ostaje pitanje da li je uzrok odbijanja ovakvog projekta strah od pune istine o »ratu za mir« koju najbolje znaju crnogorski ratni veterani, kojima se uporno na dozvoljava da govore o ratu čiji su direktni učesnici i imputira da su »snage rata«. Istina je drugačija. Ratni veterani su žrtve »snaga rata« koji znaju i hoće da učestvuju u izgradnji pomirenja i trajnog mira upravo zato što znaju šta je rat. Zato predsjedniku skupštinske komisije Rajku Kovačeviću i članovima: Mariji Ćatović, Daliborki Pejović, Džavidu Šaboviću i Krstu Pavićeviću, koji su teško zloupotrbljavajući položaj, uglavnom po partijskim i rođačko-bratstveničkim kriterijumima, podijelila blizu 290.000 eura, poručujemo da je Udruženju ovaj projekat previše važan da bi odustali od njega. Kako su pomenuta gospoda narodni poslanici Udruženje očekuje da podrže inicijativu Udruženja da se povodom njihovog rada u komisiji otvori rasprava u crnogorskom parlamentu.

Sada dajem riječ gospodinu Gojanoviću, a potom možete postavljati pitanja.

Predsjednik Udruženja
Radan Nikolić

   
  Verzija za Ispis povratak
 

 
Copyright (c) HURBDR - Hrvatska Udruga Razvojačenih Branitelja Domovinskog Rata